top of page

Plaklar

ESSIX PLAK

Bir lens gibi dişleri çepeçevre saran, damak bölgesine kadar uzanmayan saydam, sert, takılıp çıkartılabilen apareylerdir. Konuşurken ve gülerken belli olmadığı için hastaların bu apareye alışmaları kolaydır. Şeffaf plaklar zamanla deformasyona uğrarlar ve belirli bölgelerden çatlamalar ve kopmalar yapabilirler.

SET-UP

Tek veya birden fazla dişe apareysiz şeffaf sert plaklarla dişin tekrardan konumlandırılarak yapılan dişe minimal ve sürekli kuvvet vermesiyle dişlere rotasyon vb. hareketler verilmesini sağlayan apareylerdir.

YUMUŞAK GECE PLAKLARI

Bruksizm vb. vakalarda kullanılan yumuşak materyalli gece uyurken kullanılan plaktır. Şeffaf ve farklı renkleri de mevcuttur.

İÇİ YUMUŞAK DIŞI SERT PLAK

Dişlere gelen kısmı yumuşak dışı ise sert materyalden oluşan birbirinden  ayrılmayan hastanın kullanımı için konforlu olan bruksizm ve eklem ağrılarında kullanılan plaklardır.

HORLAMA PLAKLARI

Hastanın dinlenme pozisyonunda  alt çeneyi öne alarak dilin nefes borusuna olan baskısını ortadan kaldıran rahat solunuma sağlayan bir apareydir.çift çeneye uyumlanan plakların birleştirilmesiyle oluşan apareylerdir.

Dişleri beyazlatma amaçlı kullanılacak olan plaktır. Model üzerinde diş yüzeyine ilacın temas edebilmesi için ışın ile donan özel block-out malzemesi kullanılarak plakta ilaç için mesafe elde edilir. Daha sonrasında beyazlatma için kullanılan ilaç uygulanacaktır.

BEYAZLATMA PLAKLARI (BLEACING)

SPORCU PLAKLARI

Dişlik, dişlerin ve ağız içi yapıların korunmasını sağlayan, kuvveti ve şoku absorbe edebilen esnek silikon ya da sert plastik materyallerden yapılmış, dişleri kaplayan bir aygıttır. Ayrıca yine spor sırasında sporcunun dilini, yanağını ısırmasını ve dişlerin sertçe birbirine çarpmasını da engeller. Dişliklerin farklı renk ve desenleri de mevcuttur.

bottom of page